
KOLUMNA Matije Blaće – Putešestvije po Strasbourgu pt.1
Kako Europska unija ulaže u mlade imali smo prilike saznati od 19. do 22. svibnja u Strasbourgu u Francuskoj, u kojem se nalazi jedno od dva središta Europskog parlamenta. Upravo je njegova zgrada bila poprište European Youth Eventa 2016 (EYE2016), koji je okupio čak 7,500 mladih iz svih država Europske unije i šire.
Na događaj smo putovali kao članovi organizacijskog tima međunarodne konferencije Model European Union Zagreb 2016 (MEUZ), veoma uspješne simulacije Europske unije koji se ove godine u listopadu održava po četvrti put. Na konferenciji sam radio od prvog okupljanja organizatora 2012. godine, a u dosadašnja tri izdanja je održana pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta potpisom njegovog predsjednika Martina Schulza, predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, te raznih ministarstava i drugih institucija. Konferencija je u 2014. godini dobila prestižnu nagradu Charlemagne Youth prize za najbolji projekt mladih u RH, a u 2015. godini je postala jedan od prvih projekata u RH financiran od strane Erasmus+ fonda, u iznosu od čak 28,500€.
Jedan od predavača na MEUZ-u je bio zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula, koji je svojim potpisom podržao uspješnu inicijativu za pokroviteljstvom Europskog parlamenta 2015. godine. Zastupnik Picula je bio veoma zadovoljan kvalitetom konferencije i njenim ciljevima promocije europskih vrijednosti i suradnje te je ponudio pokroviteljstvo i pokriće troškova sudjelovanja organizacijskom timu na EYE2016. Ovom prilikom bih se u ime Viktorije, Miete, Ines, Josipe, Dijane, Hane Ivane, Tene, Marka Karla i Tonija još jednom iskreno zahvalio zastupniku Piculi, kao i njegovom asistentu Ivanu Matiću koji nas je vodio.
Sam EYE2016 je bio odlično organiziran događaj, naročito s obzirom na svoju veličinu. 7,500 mladih je u 20-tak prostorija parlamenta te u šatorima podignutima ispred zgrade (tkz. YO!Village) imalo prilike sudjelovati u preko 150 radionica, predavanja i drugih oblika razmjene ideja i mišljenja. Na događaju je sudjelovalo preko 200 predavača, a organizaciji je pomoglo i 350 volontera.
Teme na koje je događaj bio fokusiran su Rat i mir, Kolaps ili uspjeh, Izuzeće ili pristup, Stagnacija ili inovacija, te Apatija ili participacija. Za sve ove događaje trebalo se prijaviti pomoću posebne online aplikacije, bez čega ulaz nije bio moguć. Na kraju oba dana za sudionike su bila organizirana društvena događanja.
Prije samog događaja često mi je postavljano pitanje da li se bojim terorističkog napada, s obzirom na nedavne nemile događaje u Francuskoj. Osobno me nije bilo strah, i prethodni napadi me nisu niti najmanje odvratili od sudjelovanja na događaju. Ako zbog straha od terora promijenimo naše planove i osjećamo strah, onda su teroristi već pobijedili, a to im ne namjeravam pružiti.
Mjere sigurnosti su bile ekstenzivne. Uz sveprisutne duge cijevi oko parlamenta i u samom gradu, na ulazu se prolazila četverostruka provjera, uključujući detektore metala. Ovdje moram ipak izreći kritiku organizatoru. Naime, pri prvoj registraciji i kasnije na prvom ulasku u prostor parlamenta, kad je 7,500 ljudi u kratkom roku pokušalo ući preko jedinog ulaza, stvorile su se ogromne kolone i gužve. Iako je unutarnji prostor parlamenta dobro štićen, na tom ulazu ISPRED parlamenta tisuće mladih su stajale nagurano na ulici i tko je htio napraviti nešto…
Same događaje su vodili iskusni predavači i voditelji, članovi institucija, nevladinih udruga i drugih organizacija. Ja sam sudjelovao na tri događaja. Prvi je bio radionica o uključivanju mladih u procese odlučivanja na Balkanu (izraz koji je u Europskoj uniji sasvim normalan i bez predrasuda), sa fokusom na Srbiju, Kosovo, BiH i Makedoniju, koja je bila ustrojena na principima neformalnog obrazovanja. Drugi događaj je bio odlično predavanje Samanthe Cristoforetti, astronautkinje koja je provela 200 dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Na kraju, sudjelovao sam na panel diskusiji o odnosima EU i Ruske Federacije, s fokusom na Ukrajinu. Na tu zadnju panel diskusiju imam par zamjerki, a to je da su panelisti uglavnom ocrnjivali stanje ljudskih prava u Rusiji bez da su ponudili konkretna rješenja za budućnost osim dijaloga. Kroz čitav događaj snažno su se promovirale vrijednosti i postignuća Europske unije, no na ovom panelu je malo nedostajalo objektivnosti i iznošenja perspektive druge strane. Iskustva mojih kolega sa drugih aktivnosti su također bila većinom pozitivna.
Kao posebnu zanimljivost među radionicama istaknuo bih zajedničko igranje računalnih igara, u ovom slučaju „Democracy 3“ i naročito fantastične „Papers please“, kroz koje se na interaktivan i zabavan način može naučiti puno toga o različitim političkim sustavima. Ovo je bio veoma inovativan pristup, naročito s obzirom na to da je organizator događaja Europski parlament, koji na ovaj način nastavlja podupirati neformalne metode obrazovanja.
Sudionici su dolazili iz 39 zemalja i moglo se zaista čuti sve jezike i naglaske. Svi su bili otvoreni i komunikativni, a naročito nam je bilo drago vidjeti naše prijatelje Trayana i Alexa iz Bugarske.
Kako se ne bi sve svelo na politiku, uz službene aktivnosti bilo je moguće i pokazati svoje umjetničke sklonosti. Tako smo imali priliku poslušati austrijski bend limene glazbe kako svira “Game of Thrones”, pogledati razne plesne skupine i još puno toga. Svi ti izvođači su bili sudionici, mladi koji su pokazali svoje vještine uz to što su se obrazovali. Na kraju, za sve sudionike je bio organiziran koncert koji je headlineao Balkan Beat Box. Koncert je bio odličan, a jasno je i da je Dubioza Kolektiv uzela ovaj izraelski sastav za svoj uzor u svojoj glazbi.
Pošto je veoma vjerojatno da će se ovaj događaj održati i iduće godine, svakako preporučujem da pokušate prisustvovati. Putovati do Strasbourga nije jeftino, no uz malo truda, moguće je pronaći sponzore koji će pomoći sa troškovima. Biti sudionik ovako velikog događaja je jedno posebno iskustvo! Više slika i videa možete pronaći na stranici https://www.facebook.com/EuropeanYouthEvent/
U idućem nastavku Putešestvija, pričat ću malo o Francuskoj, gastronomiji, zabavi, kulturološkim razlikama… Stay tuned 🙂